Pratik Yemek

Izgara Jumbo Karides

Balıktan sonra en çok bilinen ve tercih edilen deniz ürünlerinden biri olan karidesi genelde restoranlarda ara sıcak olarak tüketiyoruz. Balık Osman’ın tarifiyle evde nefis, ızgara jumbo karides yapmaya ne dersiniz? Omega 3 yönünden zengin bu lezzetli deniz ürünü haftada bir kez tüketilmesi öneriliyor. Taze olarak tüketmek tabii ki de öncelikli ama iyi şartlarda dondurulmuş karidesler de aynı yararı sağlayacaktır. Hücrelerin yenilenmesi ve beslenmesine büyük katkıda bulunan karidesi artık evde pişirme zamanı!
Arzuya göre marine ettikten sonra ya da direkt olarak ızgarada pişirebileceğiniz jumbo karidesler soya sosu ile servis ediliyor.
Yemek.com Balık Osman çekiminde tarifini alıp, fotoğrafını çektiğimiz ızgara jumbo karides tarifi şık bir başlangıç seçeneği.

Izgara Jumbo Karides Tarifi İçin Malzemeler
  • 4 Adet Jumbo Karides
  • 1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

    Servisi için:

  • 2 Yemek Kaşığı Soya Sosu
Izgara Jumbo Karides Tarifi Nasıl Yapılır?
  1. Jumbo karidesleri bol suda yıkayın. Kafalarının altında kalan kabuk kısımlarını elinizle dikkatli bir şekilde çıkartın. Kuyruk kısımlarını almamaya ve zedelememeye dikkat edin.
  2. Karideslerin kafa kısımlarının altından başlayan ve kuyruğa doğru uzanan siyah kısmı çıkartmak için küçük, keskin bir bıçağın ucu yardımıyla karın kısımlarına bir çizik atın. Bıçak ya da bir kürdanın uç kısmıyla siyah kısımları dikkatli bir şekilde alın.
  3. Bol suda yıkadığınız karideslerin suyunu süzdürün. Kızdırdığınız ızgara ya da ızgara izli tavaya jumbo karidesleri alın.
  4. Aralarda üzerlerini zeytinyağı ile yağladığınız karidesleri, arkalı önlü ters çevirerek hafif bir renk alıp, toparlanana kadar kızartın.
  5. Soya sosu ya da pişirme önerisinde paylaştığımız marinasyon karışımı ilavesiyle sıcak olarak bekletmeden servis edin. “Denizden babam çıksa yerim” diyen sevdiklerinizle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu