Kahvaltılık

Damla Sakızlı Vişne Reçeli

Yaz mevsimi gelince vişne ağacı dallarından mutlu mutlu süzülen, tatlıların tartışmasız en sevilen meyvesi vişnenin tam vakti! Onu her mevsim afiyetle tüketmenin en güzel yöntemi ise reçel yapmak elbette. Klasik halini dahi bayıla bayıla yediğimiz vişne reçellerine öyle bir malzeme giriyor ki, lezzeti ikiye katlanıyor. Bu malzeme sütlü tatlılara ve kahvelere pek yakışan damla sakızı.
Vişne çekirdeklerini bir bir ayıklıyor, şekerle birlikte bir güzel dinleniyor. Ardından lezzet sırrı olan sakızlar bir tülbentin içine gizlenip, vişnelerin içerisine giriyor ve kıvam alana dek pişiriliyor. Dinlenince ortaya tatlı-ekşi, mis gibi bir vişne reçeli çıkıyor. Klasiğine boyut atlatmak isteyenleri tarifimize alalım.

Damla Sakızlı Vişne Reçeli Tarifi İçin Malzemeler
 • 500 Gram Vişne
 • 1,5 Su Bardağı Toz şeker
 • 4 Adet Damla Sakızı
 • 1/4 Adet Limonun Suyu
Damla Sakızlı Vişne Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Vişnelerin çekirdeklerini bir aparat ya da pipet yardımıyla dikkatli bir şekilde çıkarın.
 2. Çekirdeklerini çıkardığınız vişnelerin bir süzgecin içerisine aktarın. Dikkatli bir şekilde yıkayarak fazla suların tamamen süzülmesi için bir süzgecin üzerine alın.
 3. Ardından derin bir tencerenin içerisine aktarın ve üzerine toz şeker ilave edin. Kapağını kapatarak 4-5 saat kadar bu şekilde dinlendirin.
 4. Bir minik tülbent parçasının içerisine damla sakızlarını aktarın. Ağzını sıkıca bağlayarak tencerenin içerisine yerleştirin.
 5. Kısık ateşte vişneler suyunu çekene kadar ve toz şeker iyice eriyene kadar pişirmeye başlayın.  Bu aşamada suyu eksik gelirse 1/2 su bardağı kadar da su ilave edebilirsiniz.
 6. Son aşamasına yaklaştığınızda limon suyunu ilave edin ve güzelce karıştırın. Bu aşamalarda üzerinde oluşan köpükleri almayı ihmal etmeyin.
 7. Vişneler iyice kıvam aldığında içinden damla sakızlarını çıkarın. Ocaktan alın ve oda sıcaklığında karıştırarak 1 saat kadar dinlendirin. Soğuduğunda cam kavanozlara ya da saklama kaplarına aktararak muhafaza edebilir, afiyetle tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu