Yöresel Yemekler

Yağlı Pide

Bayat pideleri değerlendirmek istiyorsanız, lezzetli bir iftar sofrasında mis kokusu ve yumuşacık dokusuyla mideleri mest edecek nefiis bir tarifimiz var: Yağlı Pide! İzmir şehrinin köftesiyle meşhul güzel ilçesi olan Tire’de bu tarif ramazan aylarında pideleri değerlendirmek için sık sık yapılırmış. Hatta düğünlerde bol bol tüketilirmiş! Biz de bu sene evdeki kalan pideleri bu şekilde değerlendirelim, ne dersiniz?
Önce pideleri kare şeklinde kesiyor, sonra da yumuşacık olana dek buharda pişiriyoruz. Ayrı bir yerde mis kokulu tereyağıyla birlikte sütü ısıtıyoruz. Büyük tepsiye ramazan pidelerini aktarıyor, üzerine süt ve tereyağını gezdirip harmanlıyoruz. Son olarak çökelek peynirini serpiştirip, ortadan bandıra bandıra yiyoruz. Deneyenlerin asla pişman olmayacağı bu lezzeti iftar sofralarınızda görmek istiyorsanız tarifimizi hemen paylaşıyoruz, şimdiden afiyet olsun!

Yağlı Pide Tarifi İçin Malzemeler
  • 2 Adet Ramazan Pidesi
  • 1 Su Bardağı Süt
  • 2 Yemek Kaşığı Tereyağı
  • 1 Su Bardağı çökelek
Yağlı Pide Tarifi Nasıl Yapılır?
  1. Ramazan pidelerini kare şeklinde doğrayın.
  2. Bir tencereye 1 su bardağı kadar su koyup kaynatın. Üzerine süzgeç veya buharda pişirme aparatını yerleştirip pideleri ekleyin ve yumuşacık olana dek buharda pişirin.
  3. Ayrı bir sos tenceresinde tereyağını eritin. Üzerine sütü ilave edip ısıtın ve kaynatmadan ocaktan alın.
  4. Buharda yumuşamış olan pideleri geniş bir tepsiye aktarın.
  5. Pidelerin üzerine tereyağlı süt karışımını gezdirin ve güzelce harmanlayın.
  6. Son olarak çökelek peynirini pidelerin üzerine gezdirin ve bekletmeden afiyetle tüketin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu