Atıştırmalık

Dana Carpaccio

İşlenmemiş etin özel bir teknikle ince dilimlenerek hazırlanmasıyla elde edilen bu olağanüstü lezzet; sadık müşterilerinden Kontes Amalia Nani Mocenigo’nun pişmiş et tüketmesi doktoru tarafından yasaklandığında, ilk kuşak Giuseppe Cipriani’nin Kontes’in ihtiyacına anlık çözüm arayışıyla ortaya çıkar.
İnce dilimlenen etlerin üzerine şeritler halinde çapraz şekilde mayonezle dekore edilerek  servis ettiği bu ‘kırmızı & beyaz’ tabağa; kontes yemeğin adını sorduğunda, eserlerinde bu iki rengi ağırlıklı olarak kullanan ressam olan Vittore Carpaccio’nun adını verir. Günümüzde dünyanın çeşitli yerlerinde farklı şekillerde sunumlarına rastlansa da, tüm Cipriani’lerde Carpaccio; aslına sadık kalınarak, sadece çapraz şekilde dekore edilen özel tarifli ince mayonez şeritlerle servis edilir.
Siz onu bir de Cipriani’de yiyin.
Yemek.com‘a özel olarak gerçekleştirdiğimiz çekimde isminin nereden geldiğine dair tüm püf noktalarını öğrendiğimiz carpaccio tarifi dışında kalan Cipriani tariflerini evinizde de hazırlayabilirsiniz.

Dana Carpaccio Tarifi İçin Malzemeler
 • 200 Gram Dana Bonfile
 • 5 Gram Ince çekilmiş Deniz Tuzu

  Üzeri için:

 • 2 Yemek Kaşığı Mayonez Sos

  Karışık yeşil salata için:

 • 200 Gram Karışık Mevsim Yeşillikleri
 • 2 Yemek Kaşığı Sızma Zeytinyağı
 • 1 Tatlı Kaşığı Kırmızı üzüm Sirkesi
 • 1 Gram Taze çekilmiş Tane Karabiber
 • 1 Gram Ince çekilmiş Deniz Tuzu
Dana Carpaccio Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Cipriani geleneğine göre carpaccio hazırlamak için; dananın en az yağlı ve yumuşak kısmı olan fillet (kemiksiz et) bölümünden yağsız bir parça seçin.
 2. Profesyonel bir kesim aleti ya da çok keskin bir bıçak yardımıyla eti çok ince olacak şekilde dilimleyin.
 3. Üzerine çok az ince çekilmiş deniz tuzu serpiştirdikten sonra bir kaç dakika dinlenmeye alın.
 4. Dana carpaccio dilimlerini özenle servis tabağının üzerine yan yana dizin.
 5. Taze olarak hazırlanan ince yapılı mayonez sosu, ince uçlu bir sos aparatı yardımıyla belirli aralıklarla çapraz şeklinde et dilimleri üzerine sıkın.
 6. Yanında servis edeceğiniz salata için; karışık mevsim yeşilliklerini bol suda yıkadıktan sonra kurutun.
 7. Ayrı bir yerde karıştırdığınız sızma zeytinyağı, kırmızı üzüm sirkesi, taze çekilmiş tane karabiber ve ince çekilmiş deniz tuzuyla harmanladıktan sonra carpaccio yanında bekletmeden servis edin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu