Kahvaltılık

Ballı Fındık Ezmesi

Fındık ezmesi, market raflarındaki en pahalı ürünlerden biridir. Çok lezzetli olmasına karşın içerisinde birçok katkı maddesi bulunur. Bugün sizlere kendi mutfağınızda sadece 3 malzemeyle (hatta dilerseniz 2 malzemeyle) yapabileceğiniz bir tarifi paylaşacağım. Çocukların ve sizin bayılarak yiyeceğiniz bu ballı fındık ezmesi tarifini yapabilmek için en önemli malzeme mutfak robotudur. Eğer güçlü bir motorunuz varsa fazladan yağ koymanıza bile gerek kalmayacak. Haydi rafine şekersiz ballı fındık ezmesi tarifi için kollarımızı sıvayalım ve robotumuzu çalıştıralım!

Ballı Fındık Ezmesi Tarifi İçin Malzemeler
  • 200 Gram Kavrulmuş Fındık
  • 50 Gram Bal
  • 50 Gram Kakao Yağı
Ballı Fındık Ezmesi Tarifi Nasıl Yapılır?
  1. Eğer çiğ fındığınız varsa ocakta ya da fırında fındıkları kavurarak işe başlayın.
  2. Kavrulmuş fındıklarımızı mutfak robotuna koyalım ve çekmeye başlayalım. Eğer güçlü bir robotunuz varsa istediğiniz kıvama kısa sürede gelecektir.
  3. Robotu 15 saniye çalıştırıp 1 dakika bekletelim. Bu döngüyü fındıklar iyice ezilip akışkan bir kıvama gelene kadar sürdürelim. Motoru aman yakmayalım. Sabırlı olalım bu noktada.
  4. İstediğiniz akışkanlığa geldikten sonra 50 gram bal ekleyip karıştıralım.
  5. 50 gram kakao yağını benmari usulü eritip ballı fındık ezmemizin içine katalım. İyice karıştıralım.
  6. Son aşamamız tadım. Ezmemizin tadına bakalım. Çok tatlı geldiyse biraz daha fındık ekleyip karıştırabilirsiniz. Az tatlı geldiyse de biraz daha bal katabilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu