Çorbalar

Düdüklüde İlikli Kemik Suyu

Kemik suyunun faydaları saymakla bitmiyor. Oldukça uzun saatler kısık ateşte yavaş yavaş pişerek kolajenin çözünebilir hale gelmesini sağlıyor ve ardından jel kıvamında bir karışım elde ediyoruz. Dilediğiniz yemeklere, çorbalara ekleyebileceğiniz hatta sade haliyle sadece ısıtarak üzerine çeşitli baharatlar ekip tüketebileceğiniz şifa dolu ve bağışıklığınızı güçlendirecek nefis bir tarif bu.
Elbette kemikli ilik suyu yaparken dikkat etmeniz gereken detaylar var. Bunlardan birincisi kemiklerinizin güvenilir, mümkünse hormonsuz besi yapan hayvan çiftliklerinin ürünlerinden temin edebilmeniz. İkincisi ise kullanacağınız pişirme ekipmanı. Uzun süre pişeceği için ince tabanlı tencerelerinizi tercih etmenizi önermiyoruz. Biz pişirme süresini azaltmak için düdüklü tencerede pişirdik. Hazırladığınız kemikli ilik suyunu porsiyonlayarak buzlukta dondurabilir, böylece farklı öğünlerde azar azar kullanabilirsiniz.

Düdüklüde İlikli Kemik Suyu Tarifi İçin Malzemeler
  • 1 Kg. Ilikli Kemik
  • 2 Yemek Kaşığı Elma Sirkesi
  • 3 Litre Su
Düdüklüde İlikli Kemik Suyu Tarifi Nasıl Yapılır?
  1. Kemiklerinizi soğuk suyla iyice yıkayın. Mümkünse 30 dakika soğuk su içerisinde beklettikten sonra suyunu süzün ve kenara alın.
  2. Düdüklü tencerenize kemikleri yerleştirin. Üzerine suyunu ekleyin ve sirkesini koyun. Tencerenizin genişliğine göre kemiklerin üzerini örtecek kadar su ekleyin. Suyunuz içme suyu olmalıdır.
  3. En kısık derece ocağa alarak 20 dakika kadar suyun ısınmasını bekleyin. Üzerinde biriken tortu ve köpükleri temizledikten sonra kapağını kapatın ve pişmeye bırakın.
  4. En az 4 saat, tercihen 8-12 saat arasında en kısık ateşte ve en küçük ocak gözünde pişmeye bırakın. Ne kadar uzun süre pişirirseniz, o kadar besleyici olacak ve kolajen daha çok çözülebilir hale gelecektir.
  5. Size uygun süre içerisinde pişirdikten sonra soğuması için oda sıcaklığında dinlendirin. Bu süre içerisinde jelleşerek kıvamı koyulaşacaktır. Üzerinde yağ tabakası birikebilir. Yoğun ve jel kıvamda olması kemik suyu için aranılan bir özelliktir.
  6. Soğuduktan sonra porsiyonlayarak buzlukta saklamalısınız. Buzlukta saklamayı tercih etmiyorsanız 3-4 gün içerisinde tüketmelisiniz. Afiyet ve şifa olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu