Atıştırmalık

Karamelli Patlamış Mısır

Hafta sonu film keyfine şıklık katacak bir atıştırmalık karamelli patlamış mısır tarifi… Cin mısırı diye de bilinen mısır taneleri, derin bir tencerede kızdırılan ayçiçek yağında sallana sallana kızartılıyor. Tuz ilave edilmiyor. Bu işlem için arzuya göre tuzsuz ve yağsız pişirme yapan elektrikli makineler tercih ediliyor. Pıt pıt, birer ikişer patlayan mısırlar derin bir kaseye alınıyor. Ayrı bir yerde ve kısık ateşte toz şeker karamelize ediliyor. Şekersiz çiğ krema ilavesiyle parlaklık ve lezzet kazanıyor. İkisi bir araya geldiğinde ortaya muhteşem bir atıştırmalık çıkıyor.
En sevdiğiniz filmi seçin, toplayın tüm aile fertlerini bir araya. Çıtırdatıyoruz bu akşam.

Karamelli Patlamış Mısır Tarifi İçin Malzemeler

  Patlamış mısırlar için:

 • 1/2 Su Bardağı Mısır (cin Mısırı)
 • 4 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

  Karamel karışımı için:

 • 3/4 Su Bardağı Toz şeker
 • 1/4 Su Bardağı Su
 • 2 Damla Limon Suyu
 • 75 Ml. şekersiz çiğ Krema
Karamelli Patlamış Mısır Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Ayçiçek yağını derin ve ince tabanlı bir tencerede kızdırın. Cin mısırlarını tencereye aktarın. Kapağını kapattığınız tencereyi aralarda sallayarak mısırları patlatın.
 2. Patlayan mısırları derin bir karıştırma kabına alın. Kenarda, köşede kalan patlamayan ve yanık mısır tanelerini tek tek ayıklayın.
 3. Patlamış mısırların üzerini süsleyecek karameli hazırlamak için; toz şeker, su ve taze sıkılmış limon suyunu sos tenceresine alın.
 4. Sos kabını aralarda sallayarak karıştırıp eriyen toz şekerin kısık ateşte karamelize olmasını sağlayın.
 5. Rengi koyulaşan ve kısık ateşte pişirmeye devam ettiğiniz karamel karışımına son olarak krema katıp hızlıca karıştırın.
 6. Kısık ateşte 2 dakika kadar pişirdiğiniz karamel karışımını ocaktan alın. Bir tepsiye serdiğiniz yağlı kağıt ya da derin bir kaseye aldığınız patlamış mısırların üzerine gezdirip harmanladıktan sonra sevdiklerinizle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu