Kahvaltılık

Bal Kabağı Reçeli

Yavaş yavaş pazar tezgahlarında görmeye başladığımız, bu senenin mahsulü olan bal kabaklarından reçel hazırlamaya var mısınız?
Kabak reçelini, kabak tatlısı kıvamında hazırlamak ve daha lezzetli hale getirmek için ilk olarak kireç kaymağını hazırlıyoruz.

Bal Kabağı Reçeli Tarifi İçin Malzemeler
 • 500 Gram Bal Kabağı
 • 750 Gram Toz şeker
 • 1 Litre Su
 • 1/2 Adet Limonun Suyu

  Kireç kaymağı için:

 • 2,5 Litre Soğuk Su
 • 150 Gram Sönmemiş Kireç
Bal Kabağı Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Kireç kaymağını hazırlamak için; soğuk su ile sönmemiş durumda satın aldığınız kireci derin bir tencerede karıştırın. Eriyen kireçli suyu 3 saat kadar durulmaya bırakın.
 2. Sürenin sonunda suyun üzerinde oluşan ince tabakayı bir kaşık yardımıyla alın. Dibe çöken kireç ile suyu bulandırmamaya özen göstererek dikkatli bir şekilde başka yere süzün.
 3. Büyük bir dilim halinde satın aldığınız bal kabağının çekirdeklerinin de bulunduğu iç kısmını ayıklayın. Kalın kabuğunu yeşili kalmayacak şekilde soyun ve kabakları durulayın.
 4. Bol suda duruladığınız bal kabağını şekil vermek adına ucu tırtıklı bir bıçak yardımıyla küçük küpler halinde kesin. Elde ettiğiniz duru suda kabak parçalarını 4 saat kadar bekletin.
 5. Özel olarak hazırladığınız suda bekleyen kabakları, bol su ile 3-4 kez yıkadıktan sonra sularının süzülmesi için süzgeçte muhafaza edin.
 6. Temiz bir tencereye reçel yapımında kullanacağınız su ve toz şekeri aktarın. İyice karıştırdıktan sonra tatlı şurubu halini alana kadar kaynatın.
 7. Durulanmış kabakları, şuruba katın ve reçel kıvamını alana kadar kaynatın. Ocaktan almaya yakın taze sıkılmış limon suyunu ekleyin. 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra reçeli ocaktan alın.
 8. Oda sıcaklığında ılındıktan sonra temiz ve kaynatılmış cam kavanozlarda saklayıp, muhafaza edin. Sevdiklerinizle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu