Kahvaltılık

Üzüm Reçeli

Senenin son üzümlerinin keyfini uzun uzadıya yaşamak adına onları reçel formunda saklayalım istedik. İyi de ettik. Üzüm reçeli tarifi, eğlenceli ve tadı yerinde bir kahvaltılık. Çekirdeksiz üzümler başta olmak üzere arzu ettiğiniz üzümleri toz şekerle birlikte bekletip kısık ateşte kaynatıyorsunuz. Önemli olan toz şeker ve kuru üzümün birbirlerine oranı. Tarçın, yıldız anason ya da vanilya çubuğu olmazsa olmaz değil. Kavanoz kavanoz yaptığınız reçelleri, kızarmış ekmek dilimleri üzerine sürülen krem peynirle birlikte düşünün bir de.
Cheesecake servisinde kullanmak üzere sos hazırlayın onunla, sulandırıp şerbet yapın soğuk soğuk tüketin pilavın yanında.

Üzüm Reçeli Tarifi İçin Malzemeler
 • 750 Gram üzüm
 • 750 Gram Toz şeker
 • 1/2 Su Bardağı Su
 • 1 Yemek Kaşığı Taze Sıkılmış Limon Suyu
 • 1 Adet çubuk Tarçın
Üzüm Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Bol suda yıkayıp fazla sularını süzdürdüğünüz üzümlerin saplarını tek tek ayıklayın.
 2. Bütün halde bıraktığınız üzüm taneleri ve toz şekeri derin bir tencereye alın. Kendi suyunu salması için kapağı kapalı tencerede bekletin.
 3. Meyvelerin bıraktığı su miktarı yeterli olmayacağından az miktarda içme suyu ekleyip kısık ateşte pişmeye bırakın.
 4. Tencerenin yüzeyine çıkan köpükleri bir kevgir yardımıyla alıp kullanmamak üzere bir kenara ayırın. Kısık ateşte 30 dakika kadar kaynattığınız reçel karışımına çubuk tarçını katıp yaklaşık 10 dakika daha pişirin.
 5. Temiz bir tabağa damlattığınız reçeli soğutup kıvamını kontrol edin. Çubuk tarçını içinden alıp kenara ayırın. Kıvam alan reçel karışımına taze sıkılmış limon suyunu ekleyip yavaşça karıştırdıktan sonra ocaktan alın.
 6. Kapağı sıkıca kapanan kaynar suda bekletilip kurulanmış kavanoza ocaktan aldığınız reçel karışımını sıcağı sıcağına dökün.
 7. Kapağını sıkıca kapattığınız kavanozu ters çevirip oda ısısında soğuttuktan sonra ısı ve ışık geçirmeyen bir ortamda muhafaza edin. Kahvaltı dışında, tatlı ve sos tariflerinde sevdiklerinizle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu