Tatlı Tarifleri

Tavada Kolay Künefe

Herkesin ‘en iyi yaptığım yemek veya tatlı’ diye adlandırdığı bir tarif vardır mutlaka. Benim en iyi yaptığımın dışında ayrıca hayatımda özel bir yeri olduğunu düşündüğüm de bir tarif bu. Neden derseniz, nişanlım ve ailesi beni istemeye geldiği gün bu lezzetli tarifi yaparak hem kaleyi içten fethetmiş hem de tuzlu kahveden sonra midesi alt üst olan nişanlımın ağzını tatlandırmıştım.
Hayatımda özel bir yeri olan ve çok beğenerek yaptığım bu kolay ve lezzetli tarifi sizlerle paylaşmak isterim. Kim bilir belki birileri daha bu tarif sayesinde kaynanaların gönlünü kazanıp, kayınpederlerinden artı puanlar alır.

Tavada Kolay Künefe Tarifi İçin Malzemeler
 • 250 Gram Kadayıf
 • 100 Gram Tereyağı
 • 150 Gram Tuzsuz Dil Peyniri Ya Da Künefe Peyniri

  Şerbeti için:

 • 2 Su Bardağı Su
 • 1,5 Su Bardağı Toz şeker
 • 2-3 Damla Limon

  Üzeri için:

 • 1 Yemek Kaşığı Toz Antep Fıstığı
Tavada Kolay Künefe Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Öncelikle şerbeti için su ve şeker küçük bir tencereyle ocağa alınıp orta ateşte kaynatılır. Kaynadıktan sonra 2-3 damla limon suyu eklenerek kısık ateşte 15 dk daha kaynatılır. Daha sonra ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.
 2. Taze tel kadayıfımız bıçak yardımıyla 1 cm eninde doğranır. Tereyağından tavamızı yağlamak için 1 tatlı kaşığı kadar ayrılarak kalan yağ tavada eritilir.
 3. Küçülttüğümüz kadayıflar derin bir kabın içine alınarak eritilen tereyağıyla karıştırılır. Bütün kadayıfın yağlandığından emin olun.
 4. Kullanılacak tava tereyağıyla yağlanır. (ortalama 22 cm çapında bir tava kullanılır) Yağlanmış kadayıfın yarısı tavanın dibine yayılır. Bir kase ya da bardak altı ile üzerine bastırılarak iyice sıkışması sağlanır. Üzeri künefe peyniriyle yoksa tuzsuz dil peyniriyle kaplanır.
 5. Daha sonra kalan kadayıf da peynirin üzerine yayılır ve sıkışması için tekrar bardak yada kase yardımıyla bastırılır.
 6. Tava ocağın en küçük gözüne alınarak en düşük ısıda her tarafı kızarana kadar sürekli çevrilir. Her tarafının kızardığından emin olunca büyük düz bir tabak ya da tepsi yardımıyla ters düz edilir.
 7. Diğer tarafını tavaya koymadan önce tava tekrar yağlanır. Ayrıca çevireceğiniz tepsi ya da tabağı da yağlamanız çevirme işleminizi kolaylaştıracaktır.
 8. Diğer tarafının da aynı şekilde sürekli çevrilerek her tarafının kızarması sağlanır. Tavanın ideal ısıya ulaşmış olması diğer tarafının öncekine nazaran daha hızlı kızarmasını sağlayacaktır.
 9. Benim ilk kızarttığım tarafı yaklaşık 15 dakika diğer tarafı 10-12 dakika sürede kızardı. Her iki tarafı kızaran künefemiz servis tabağına alınır. Oda sıcaklığındaki şerbet sıcak künefenin kenarlarından başlanarak üzerine dökülür.
 10. Şerbetini çektikten sonra yaklaşık 5 dakika içinde sıcak olarak servis edilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu