Kahvaltılık

Kuşburnu Marmelatı

Kuşburnunun faydaları saymakla bitmiyor. Kışın çayını, pekmezini tüketiyoruz. Cildimize kullandığımız kuşburnu yağının ana malzemesi olan kuşburnu bu sefer klasik fakat yemelere doyamayacağınız bir marmelat olarak sizlerle. Yapması zahmetli olsa da tadına bayılacağınız bu marmelat tarifini diler kahvaltılık tariflerinizde kullanabilir, dilerseniz kurabiye ve keklerinizi süsleyebilirsiniz.
Marmelat tarifleri arasında da en lezzetli ve farklı tariflerden biri o! Şifası bol, lezzeti de enfes kuşburnu marmelatı tarifimize buyurun hadi. Şifası bol olsun! Afiyetler olsun.

Kuşburnu Marmelatı Tarifi İçin Malzemeler
 • 3 Kg. Kuşburnu
 • 2 Litre Su
 • 1,5 Kg. şeker
Kuşburnu Marmelatı Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Öncelikle ince kabuklu ve etli kuşburnu seçmeye özen gösterin.
 2. Kuşburnu meyvelerinin sapını ve uç kısmındaki tüylü kısımlarını küçük bir bıçak yardımıyla kesin.
 3. İki ucunu da ayıkladığınız kuşburnu meyvelerini güzelce yıkayın ve düdüklü tencereye alın.
 4. Düdüklü tencereye, aynı seviyeye gelecek kadar su ekleyin ve 40-45 dakika iyice yumuşayınca dek haşlayın.
 5. İyice yumuşadığına emin olduğunuz kuşburnu meyvelerini tencere içindeyken ezin. Süzgeçten geçirmeden önce hafifçe dağılması daha kolay süzülmesini sağlayacaktır.
 6. Ezilmiş kuşburnu meyveleri sıcak halde iken altına genişçe bir kase yerleştirdiğiniz ince delikli bir süzgeçten geçirmeye başlayın.
 7. Kuşburnunu büyükçe bir tahta kaşık yardımıyla bastırarak çekirdeğinin süzgecin üzerinde kalmasını sağlayın.
 8. Birkaç kere bu aşamayı tekrar ettikten sonra delikleri tıkanmışsa süzgeci yıkayın  ve işlemi uygulamaya devam edin.
 9. Süzgeç üzerinde kalan posayı arada bir azar azar su ekleyerek bastırın, böylece posayla beraber kalan püre halindeki kuşburnunu ziyan etmemiş olursunuz.
 10. Süzgeçten geçirme işlemi bittikten sonra süzgecinizi tekrar yıkayın.
 11. Püre haline gelmiş kuşburnunu tekrar süzgeçten geçirin. İçi oldukça ince çekirdekli, tüylü ve dikenli bir meyve olduğu için bu aşamaları atlamadan uygulayın.
 12. Son olarak minik tüy ve dikenlerden arındığına emin olmak için ince bir tülbent alın ve püreyi kaynatacağınız tencerenin üzerine gelecek şekilde yerleştirin.
 13. Kepçe yardımıyla tülbente kuşburnu püresini koyarak iyice sıkın. Tülbentin gözenekleri kapandığında yıkayarak işlemi uygulamaya devam edin. Tüm püreyi tülbentten geçirene kadar devam edin.
 14. Kaynamaya hazır olan kuşburnu püresine, çıkan pürenin yoğunluğuna ve damak zevkinize göre de ayarlayarak, yaklaşık 1.5 kilo (5-6 su bardağı) şeker ekleyin ve ocağa alın.
 15. Yaklaşık 25-30 dakika boyunca orta-kısık ateşte devamlı olarak karıştırın ve bu sırada üstünde oluşan köpükleri temizleyin.
 16. Kıvamını kontrol etmek için mermer tezgaha bir yemek kaşığı dökerek soğutun veya herhangi soğuk bir yüzeye bir kaşık kuşburnu marmelatını alarak hafif soğumasını bekleyin.
 17. Kuşburnu marmelatı sıcakken bir kepçe yardımıyla kavanozlara dökün ve kapağını kapattığınız kavanozları ters çevirerek tezgaha alın.
 18. Kavanozlar soğuduktan sonra dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Afiyet olsun!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu