Kahvaltılık

Kozalak Reçeli

Hayatımda hiç görmediğim, hiç tatmadığım, hatta bir kaç gün öncesine kadar adını bile hiç duymadığım bir reçel yaptım. Kozalak Reçeli.
Çam kozalağının reçeli mi olurmuş diyebilirsiniz. Bu çok normal ve yerinde bir tepki. Ama faydalarını duyduktan ve tadına baktıktan sonra evinizde bulundurmak ve hatta pişirmek isteyebilirsiniz. Pişirirken evi saran çam kokusunu duyduktan sonra bitse de yenisini yapsam bile diyebilirsiniz.
Doğanın bize sunduklarına alıcı gözüyle bir baksak, ne güzellikler görüp, ne şifalar bulacağız.
İsmi ne kadar güzelse, tadı da bir o kadar lezzetli kozalak reçelinin. Ama bu reçel öyle ekmeğe sürülüp löpür löpür yenen türden değil. Şifa niyetine daha çok. Günde 1 tatlı kaşığını geçmemek gerekiyor. Astıma, öksürüğe, bronşite, üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi geldiği, vücut direncini arttırdığı söyleniyor.
Rusya’da yıllardır soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolu enfeksiyonları, astım, boğaz ve diş eti hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor. Hücre yenileyici özellikte olduğundan cildi gençleştiriyor. Vücudu yeniliyor, enerji veriyor. Muhteşem aroması sayesinde nefes almayı kolaylaştırıyor. Çam ağaçlarının sakinleştirici etkisi ve çam kokusunun insanı rahatlatan özelliği sayesinde bir diğer faydası da insanı rahatlatması. Özellikle hastane bahçelerinde çam ağaçlarının olması tesadüfi değilmiş demek. Hadi o zaman buyurun tarifimize!

Kozalak Reçeli Tarifi İçin Malzemeler
 • 30-40 Adet Yeşil Bebek Kozalak
 • 1,5 Litre Içme Suyu
 • 900 Gram Toz şeker
 • 1 Adet Limonun Suyu
 • 1 çay Kaşığı Limon Tuzu
Kozalak Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Çam ağacından topladığınız yeşil bebek kozalakları geniş bir kapta 10-15 dakika suda bekletin.
 2. Suyunu süzüp musluğun altında tek tek elinizle yıkayın. (Üzerinde üvez, toz kalmamalı.)
 3. Tek tek yıkanan kozalakları büyük bir tencereye koyup 1,5 litre suyla birlikte bir saat kaynatın. (Bazı tariflerde haşlanan suyu süzüp birkaç sefer bu işlemi tekrarlatıyordu. Bu işlem tekrarlanıp suyunu süzdükçe reçinenin de kalmayacağını düşündüm, öyle yapmadım.)
 4. Bir saat kaynayan kozalakların suyunu süzmeden şekerini ilave edin. (Kozalaklar içindeyken)
 5. Kıvam alana kadar şekerle birlikte ara sıra tahta kaşıkla karıştırarak pişirin.
 6. Ocaktan almaya yakın içine limon suyunu ve limon tuzunu ekleyin.
 7. Ilındıktan sonra kavanozlara döküp içine birkaç tane pişmiş kozalak koyarak kavanozların kapağını kapatın. Afiyetle tüketin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu