Dünya Mutfakları

Tiramisu Mille Crepe Cake

İncecik kreplerden hazırlanan Fransızların meşhur pastası “Mille Crepes Cake”. Mille aslında bin demek, kreplerin kat kat oluşunu vurgulamak için biraz iddialı bir isim kabul ancak hemen korkmayın bin adet krep hazırlamanız gerekmiyor. Önemli olan kreplerin incecik pişirilmesi.
Gerçek bir tiramisu kremasıyla hazırladığımız çok katlı krep pastayı, arzu ettiğiniz krema karışımıyla hazırlayabilirsiniz.
 

Tiramisu Mille Crepe Cake Tarifi İçin Malzemeler

  Krep hamuru için:

 • 4 Adet Yumurta
 • 2 Su Bardağı Süt
 • 1 Su Bardağı Su
 • 2 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
 • 10 Yemek Kaşığı Un

  Kreması için:

 • 400 Gram Mascarpone Peyniri
 • 3/4 Su Bardağı Toz şeker
 • 3 Adet Yumurta
 • 3 Yemek Kaşığı Konyak

  Krepleri pişirmek için:

 • 1 Yemek Kaşığı Zeytinyağı

  Üzeri için:

 • 3 Yemek Kaşığı Kakao
 • 1 çay Kaşığı Türk Kahvesi
Tiramisu Mille Crepe Cake Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Pastanın tiramisu kremasını hazırlamak için; yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarını dikkatli bir şekilde ayırın. Yumurta beyazlarını ayrı bir kapta, bir mikser yardımıyla yüksek devirde, köpük köpük olana kadar çırpın.
 2. Yumurta sarılarını, toz şeker ilavesi ile yüksek devirde, şeker tamamen eriyip mat sarı bir renk alana kadar çırpın.
 3. Suyunu süzdürdüğünüz mascarpone peynirini ayrı bir kapta ezerek, krema haline getirin.
 4. Hazırlamış olduğunuz bu üç karışımı, yumurta beyazlarının sönmemesi için; bir spatula yardımıyla alttan üstte doğru hareket ettirerek, karıştırın.
 5. Konyağı da ekledikten sonra karıştırma işlemini 1 dakika kadar sürdürün. Hazırladığınız krema karışımını 30 dakika kadar buzdolabında soğutun.
 6. Krep hamurunu hazırlamak için; yumurtaları derin bir karıştırma kabına alın.
 7. Su, süt, zeytinyağı ve elenmiş unu ekledikten sonra tüm malzemeyi bir çırpıcı yardımıyla pürüzsüz bir kıvam alana kadar karıştırın.
 8. Krep hamurunu 10 dakika kadar dinlendirin. Yanmaz yapışmaz tabanlı tavayı, zeytinyağıyla yağlayın. Kağıt havlu yardımıyla yağın fazlasını alın.
 9. Küçük bir kepçeye aldığınız krep hamurunu tavaya aktarın ve hızlı bir şekilde tavayı hareket ettirip hamurun eşit olarak yayılmasını sağlayın.
 10. Üzerleri hafif bir renk alacak incecik krepleri, ters yüz ederek her iki tarafını da kısa bir süre pişirin.
 11. Tavayı aralarda kağıt havlu ile yağlayıp, aynı işlemi tüm krepler için uygulayın. Krepleri, soğumamaları için kapağı kapalı geniş bir tabakta kısa bir süre dinlendirin.
 12. Sıra geldi katları birleştirmeye. Hazırladığınız kreplerden bir tanesini servis tabağının tabanına yerleştirin. Dolapta soğuyan kremadan ince bir kat sürün. Üzerini yeniden kreple kapatın.
 13. Tüm krepler bitene kadar bir kat krep, bir kat ince krema olmak üzere aynı işlemi uygulayın.
 14. Kalan kremayı uç kısmına duy takılı krema sıkma poşetine alın. Arzu ettiğiniz şekilde süsleyin. Hazırladığınız çok katlı krep pastayı soğuması için buzdolabına kaldırın.
 15. Kakao ve Türk kahvesini küçük bir kapta karıştırdıktan sonra çay süzgecine alın. Soğuyup kıvam alan pastanın üzerine bolca eledikten sonra dilimleyerek sevdiklerinizle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu