Börek Çeşitleri

Çıplak Böreği

Kırklareli mutfağında, özellikle yörenin Balkan köylerinde çokça yapılan bir tarif. Adına bakmayın. Ne börek, ne çörek, ne pide. Bir parça iç harçlı bir mısır ekmeğini andırabilir fakat… Yok, öyle de değil. Fotoğrafı gören Arnavut göçmenler hemen çıkışacaklardır. “Bu bizim Plaska, ne zaman Çıplak Böreği oldu?” diyeceklerdir. Duyar gibiyim. Yöre mutfaklarını zenginleştiren yahut benzerinden farklı kılan da detaylar değil midir?
Çıplak böreği, evet malzeme kullanımı ve genel hatlarıyla benzese de yöreye Bulgaristan’dan gelen eski göçmenlerin yaptığı bir lezzet. Plaskaya göre küçük farklılıklar gösterir. Bu tarifte iki ayrı kıvamda hamur var ve pırasalı iç harç orta yere ayrı bir katman gibi yayılır. Oysa “Plaska” yaparken pırasalı harç hamurun içine karıştırılıp fırına verilir. Üzerine bir parça sıvıyağ gezdirilip hamur parlatılır. Böylece plaskaya göre nisbeten pürüzsüz, daha parlakça bir yüzey elde edilir. Çıplak böreğinde pırasalı harç kavrulurken, plaskada çiğden una harmanlanır. Öyleyse hadi buyurun tarifimize.

Çıplak Böreği Tarifi İçin Malzemeler
 • 3 Su Bardağı Mısır Unu
 • 1 Demet Pırasa
 • 1,5 Su Bardağı Yoğurt
 • 1,5 Su Bardağı Sıvı Yağ
 • 1 çay Kaşığı Karbonat
 • 1 çay Kaşığı Tuz
 • 1 çay Kaşığı Karabiber
 • 1 çay Kaşığı Toz Kırmızı Biber
Çıplak Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?
 1. Pırasalarınızı ince kıyıp sıvıyağdan iki kaşık alarak kavurmaya başlayın. Kavururken önce tuzunu katıp yumuşamasını hızlandırın. Sona doğru baharatlarını ekleyin. Acı sevenler pul biberi bir parça baskın kullanabilirler. Çok yakışır.
 2. Mısır ununu derince bir kaba alıp 3/4 bardak sıvıyağ, yoğurt, kontrollü ekleyeceğiniz ılık su ve tuz ile kek kıvamında bir unlu harç hazırlayın.
 3. Orta boy fırın tepsinizin altını ve yan duvarlarını yağlayıp, mısır unlu harcın yarısını dibine yaydırın. Tepsiyi tegaha vurdurarak yüzeyi pürüzsüzleştirin.
 4. Bu nispeten daha kıvamlı mısır unlu tabanın üzerine ılıttığınız pırasalı harcı her yerine gelecek ( hatta yüzeyin neredeyse kaplanması bile iyidir ) şekilde yayın.
 5. Unlu harcın kalan yarısını bir parça daha ılık su, hatta yourt ve yağ ilavesiyle altta kullandığınızdan daha akışkan ( boza kıvamında ) hale getirin. Bu yarı akışkan unlu harcı pırasalı orta katmanın üzerine gezdirin.
 6. Fırına gitmezden evel sıvı yağın kalanını ( 1/3 ) elinizden süzdürerek bu harcın en üstüne gezdirin. Pırasaların yüzer gibi hal alması sizi şaşırtmasın. Hamur kendisini frında toplayacaktır.
 7. Orta hararetli bir fırında yaklaşık bir saat gibi pişmeye alın. Üzerinin nar gibi kızarması, kenarlarının çıtırdaması gözlemlenir. Lakin bu tarifte iki ayrı kıvamda harç olduğu için üst ve altın pişmesi, hamurun kendini toplaması ayrı zamanlarda gerçekleşir. Fırının alt üst dengesini, ürününüzü bir kürdan testi ile gözlemleyerek ayarlayın.
 8. Fırından çıkartınca bir bez örtü altında yarım saat kadar dinlendirip, iri porsiyonluk dikdörtgen dilimler kesin. Ilık olarak servise alın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu